دوره 5، شماره 4 - ( زمستان 1400 1400 )                   جلد 5 شماره 4 صفحات 14-8 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکتری روان‌‌شناسی تربیتی، واحد سیستان و بلوچستان ، دانشگاه آزاد اسلامی، زاهدان، ایران
2- دانشیار، گروه علوم تربیتی، دانشکده علوم تربیتی و روان‌‌شناسی، دانشگاه سیستان و بلوچستان، زاهدان، ایران
3- دانشیار، گروه روان‌‌شناسی، دانشکده علوم تربیتی و روان‌‌شناسی، دانشگاه سیستان و بلوچستان، زاهدان، ایران
چکیده:   (3183 مشاهده)
هدف: این پژوهش به منظور بررسی تأثیر توانمند‌‌سازی بر اساس مهارت‌‌های زندگی بر کاهش اضطراب اجتماعی در میان نوجوانان که از شبکه‌‌های اجتماعی استفاده افراطی می‌‌کنند، انجام شد.
مواد و روش ها: این پژوهش یک مطالعه نیمه‌‌آزمایشی با طرح پیش‌‌آزمون و پس‌‌آزمون با گروه کنترل بود. کلیه نوجوانان شهر زاهدان که استفاده افراطی از شبکه‌‌های اجتماعی داشتند جامعه آماری را تشکیل می‌‌داد؛ که از آن 30 نفر به روش نمونه‌‌گیری در دسترس انتخاب شد و در دو گروه آزمایشی (15 نفر) و کنترل (15 نفر) گمارده شدند. برای جمع‌‌آوری داده‌‌ها از پرسش‌‌نامه اضطراب اجتماعی کانور ‌‌و همکاران ‌‌و پرسش‌‌نامه اعتیاد اینترنت یانگ استفاده شد. آزمودنی‌‌های گروه آزمایش طی 10 جلسه آموزش مهارت‌‌های زندگی را دریافت کرد اما گروه کنترل هیچ مداخله‌‌ای دریافت نکرد. برای تجزیه و تحلیل آماری داده‌‌ها از تحلیل کوواریانس تک‌‌متغیره و چند متغیره به کمک نرم‌‌افزار SPSS استفاده شد.
یافته‌‌ها: نتایج نشان داد توانمند‌‌سازی بر اساس مهارت‌‌های زندگی موجب کاهش اضطراب اجتماعی در میان نوجوانان استفاده کننده افراطی از شبکه‌‌های اجتماعی می‌‌شود (01/0P<).
نتیجه‌‌گیری: توانمند‌‌سازی بر اساس مهارت‌‌های زندگی یک روش مؤثر در کاهش اضطراب اجتماعی در میان نوجوانان استفاده کننده افراطی از شبکه‌‌های اجتماعی است.
 
متن کامل [PDF 1590 kb]   (909 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/7/2 | انتشار: 1400/9/17

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.