دوره 2، شماره 2 - ( بهار 1397 )                   جلد 2 شماره 2 صفحات 91-83 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه روان‌شناسی، دانشکده روان‌شناسی، واحد کرج، دانشگاه آزاد اسلامی، کرج، ایران ‌
2- گروه روان‌شناسی، دانشکده روان‌شناسی، واحد کرج، دانشگاه آزاد اسلامی، کرج، ایران ‌ ، adis.kraskian@yahoo.com
چکیده:   (5853 مشاهده)
اهداف: با توجه به نقش و اهمیت سبک زندگی بر اصلاح رفتار و عادات مختلف از جمله رفتارهای مرتبط با وزن، پژوهش حاضر با هدف بررسی کارآیی مدل سبک زندگی سنتی بر رفتار خوردن دختران بیش‌وزن با رویکرد ایرانی- اسلامی انجام شد.
مواد و روش‌ها: پژوهش حاضر نیمه‌آزمایشی با طرح پیش‌آزمون پس‌آزمون است که در سال ۱۳۹۵ انجام شد. جامعه آماری شامل کلیه دانشجویان بیش‌وزن رشته روان‌شناسی دانشگاه آزاد واحد کرج در سال ۱۳۹۶ بود. ۴۰ نفر با روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب و به‌طور تصادفی در دو گروه آزمایش و کنترل جایگزین شدند. گروه آزمایش ۱۰ جلسه ۹۰دقیقه‌ای با مدل سبک زندگی سنتی مربوط به وزن به‌صورت گروهی آموزش دیدند. از پرسش‌نامه رفتارخوردن داچ، مصاحبه بالینی ساختاریافته برای اختلال‌های محور I و مصاحبه بالینی ساختاریافته برای اختلال‌های شخصیت استفاده شد. داده‌ها با آزمون تحلیل کواریانس و نرم‌افزار ۲۴ SPSS تجزیه و تحلیل شدند.
یافته‌ها: به‌ترتیب بین نمرات گروه آزمایش و کنترل برای رفتار خوردن (۴۳/۶۹۱=F؛ اندازه اثر=۰/۵۴۱؛ ۰/۰۰۰۱=p)، خوردن هیجانی (۴/۳۸۹=F؛ اندازه اثر=۰/۱۰۶؛ ۰/۰۴۳=p)، خوردن بیرونی (۶/۹۴۷=F؛ اندازه اثر=۰/۱۵۸؛ ۰/۰۱۲=p) و خوردن منع‌شده (۲۲/۴۹۹=F؛ اندازه اثر=۰/۳۷۸؛ ۰/۰۰۰۱=p) تفاوت معنی‌دار مشاهده شد. مدل سبک زندگی سنتی به‌طور معنی‌داری موجب کاهش رفتار خوردن و مولفه‌های آن شد.
نتیجه‌گیری: مدل سبک زندگی سنتی ایرانی با رویکرد اسلامی بر اصلاح رفتار خوردن و مولفه‌های آن (خوردن هیجانی، خوردن بیرونی و خوردن منع‌شده) موثر است و طب سنتی می‌تواند بر تعدیل رفتار خوردن و مولفه‌های آن به‌عنوان یک روش درمانی در کنار مدل‌های نوین در کاهش وزن دختران بیش‌وزن تاثیرگذار باشد.
متن کامل [PDF 547 kb]   (2554 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بالینی
دریافت: 1396/11/30 | انتشار: 1397/4/24

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.