دوره 2، شماره 2 - ( بهار 1397 )                   جلد 2 شماره 2 صفحات 98-93 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Abasi ‎ F, kimiaei ‎ S, Safariyan Tosi ‎ M, Abedi ‎ M. Satisfaction and Quality of Life of Young Women in Accordance ‎with Social Clock Theory. Islamic Life Style 2018; 2 (2) :93-98
URL: http://islamiclifej.com/article-1-36-fa.html
عباسی فاطمه، کیمیایی سیدعلی، صفاریان‌طوسی محمدرضا، عابدی محمدرضا. رضایت و کیفیت زندگی زنان جوان مطابق با ‌نظریه زمان‌بندی اجتماعی. سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت 1397; 2 (2) :98-93

URL: http://islamiclifej.com/article-1-36-fa.html


1- گروه‎ ‎علوم تربیتی، واحد مشهد، دانشگاه آزاد اسلامی، مشهد، ایران
2- گروه مشاوره، دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی، دانشگاه فردوسی مشهد، مشهد، ایران ، Kimiaee@um.ac.ir
3- گروه علوم تربیتی، واحد مشهد، دانشگاه آزاد اسلامی، مشهد، ایران
4- گروه مشاوره، دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی، دانشگاه اصفهان، اصفهان، ایران
چکیده:   (4456 مشاهده)

اهداف: ساعت اجتماعی یک جدول زمانی است که طبق آن انتظار می‌رود افراد وظایف خود را به انجام برسانند. یک جنبه مهم استفاده از کیفیت زندگی تخمین‌زدن میزان رضایت از زندگی است. پژوهش حاضر با هدف بررسی کیفیت و رضایت از زندگی زنان جوان و پی‌بردن به این که در حال حاضر و در جامعه امروز، حرکت‌نکردن طبق نظریه زمان‌بندی اجتماعی می‌تواند کیفیت و رضایت از زندگی را تحت تاثیر قرار دهد یا خیر، انجام شد.
ابزار و روش‌ها: در این مطالعه توصیفی- همبستگی که در سال ۱۳۹۶ انجام شد، ۱۸۵ نفر از زنان بین ۲۰ تا ۴۰ سال که به روش نمونه‌گیری خوشه‌ای انتخاب شدند به دو پرسش‌نامه رضایت از زندگی و کیفیت زندگی پاسخ دادند. به‌منظور تحلیل داده‌‌ها از شاخص‌های آمار توصیفی و استنباطی (آزمون همبستگی پیرسون و T مستقل) با نرم‌افزار SPSS ۲۱ استفاده شد.
یافته‌ها: بالاترین میانگین در خرده‌مقیاس کیفیت زندگی مربوط به عملکرد جسمانی و پایینترین نیز مربوط به سرزندگی و نقش هیجانی بود. میانگین رضایت از زندگی ۶/۵۶±۲۲/۴۹ بود. میانگین نمره رضایت از زندگی (۲/۵۴۵=t؛ ۰/۰۴۹=p) و نمره خرده‌مقیاس‌ عملکرد جسمانی (۲/۴۹۵=t؛ ۰/۰۲۵=p) بر حسب سن، نمره خرده‌مقیاس سرزندگی بر حسب سطح تحصیلات و نمره عملکرد جسمانی بر حسب وضعیت اشتغال (۰/۰۱=t؛ ۰/۰۱۱=p) تفاوت معنی‌داری داشت. بین خرده‌مقیاس‌های کیفیت زندگی و رضایت از زندگی به‌جز خرده‌مقیاس عملکرد جسمانی، همبستگی مثبت و معنی‌داری مشاهده شد.
نتیجه‌گیری: افراد، دیگر از نظریه زمان‌بندی اجتماعی به‌طور ثابت پیروی نمی‌کنند و انتظارات مربوط به رویدادهای مناسب اوایل بزرگسالی (جوانی) نسبت به گذشته، کمتر صریح و روشن است.

 

متن کامل [PDF 465 kb]   (859 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1396/9/1 | انتشار: 1397/1/29

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Islamic Life Journal

Designed & Developed by : Yektaweb